Our range of products include aluminium cosmetic containers, aluminum water bottle, aluminum perfume bottle, pesticide packaging aluminium bottle, 250 ml aluminum container and aluminium bottle for pesticides.




₹ 10 / PieceGet Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Pranav Plastic |
| Use | Cosmetic Container |
Established in the 2015 year at Panchavati, Nashik, Maharashtra, India, We “Pranav Plastics” is Sole Proprietorship Firm and acknowledged among the noteworthy Manufacturer Wholesaler and Trader of the best quality plastic bottle, plastic container , hdpe bottle , pet bottle, pet jars , cream jar, pp bottles, ldpe bottle, dropper bottle, cosmetic container, airless bottle, plastic caps & clousers, agrochemical bottles , spray bottles , mist spray bottle, shmapoo bottle, hotel tolitaries empty bottle, cosmetic pet bottles, hdpe pharmacutical bottles, ayurvedic medicine bottle, balm bottles, plastic inhaler container , flip top caps, disc top caps, disepnser, mist pumps, seal cap , duel seal cap, epe wads, eye dropper bottle, homeopathic medicine bottle, tablet container, sprayer pumps , pharma pet bottle, amber bottle, paint containers, cream pp jars, hair oil bottle, hdpe shampoo bottle, chemical bottle, dropper ldpe bottle, oil cans , jerry cans , plastic drums , mineral water bottle caps, bio bottles , gulabari caps, plastic containers , handwash bottles , dishwash bottles, liquid filling bottles, cosmetic containers , side handle bottle, hdpe container , pet cosmetic bottle, disc top cap, measuring cup, airless bottles, lipstick containers, acrylic jars , acrylic bottles , plastic pharma spoons, seal bottle caps, aluminium tin containers , aluminium cream jars , aluminium bottles , pesticide aluminium bottles , screw caps, inner plugs, aluminium caps ,aluminium cream jar, tin container, dropper inner plugs, stand up pouches , laminated pouches , nasal spray bottle, black cosmetic containers , food pacakaging containers, spice caps, pull push caps, water jugs, storage containers ,perfume spray bottles, hdpe cosmetic cream conatiner, 10gm balm bottle, san jars , ps jars, double wall cream jar , pet cream jars , foam pump bottle,glass dropper bottles, glass jars , glass bottle, glass containers,trigger spray, tablet container, household bottle and containers , cc bottles, crc caps, pail containers, homeopathic glass vials, mouser jerry cans , drums edible oil containers, lotion pumps , cream pumps, water pet jars, handwash bottles , food storage containers, hair oil caps , essence pet bottle, agricultural spray pumps, sanitizer bottle, aluminium caps, handle caps, etc. With the support of our mentor “Pranav Bora", we have been able to attain a huge client base. We generally supply in Pharmacutical , cosmetic , chemical, foods and consumer industries.



₹ 100 / BottleGet Latest Price
| Capacity | 500 mL |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Cap Type | Screw Cap |
| Bottle Type | Alkaline Water Bottle |
| Design | Simple |
| Shape | Conical |



₹ 20 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 100 ML |
| Shape | Round |
| Size | 100 ml |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Food Packaging |



₹ 20 / BottleGet Latest Price
| Finish | Matt |
| Brand | Pp |
| Material | Aluminium |
| Design Type | Standard |
| Cap Type | Screw plug |

₹ 7 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Shape | Cylindrical |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Material | Aluminium |
| Finish | Anodised |
| Weight | 20 to 100 Gram |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |

₹ 18 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Shape | Dome shape |
| Size | 250 ml |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Material | Aluminium |

₹ 10 / PIECEGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Brand | Pp |
| Shape | Cylindrical |
| Cap Type | Screw plug & tear off seal |
| Material | Aluminium n |
| Finish | Matt |





₹ 15 / PieceGet Latest Price
| Shape | Round |
| Size | 50 ml , 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1000 ml |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Chemical industry |
| Thickness Millimetre | N |
| P | Pp |

₹ 7 / PieceGet Latest Price
| Material | Aluminium |
| Finish | Anodised |
| Neck Shape | Round |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |
| Weight | 20 to 200 Gram |
| Pattern | Plain |
Our company has created a niche in the field of offering Threaded Aluminium Bottle.
Price Range: Rs 7 to 70 Piece.

₹ 10 / BottleGet Latest Price
| Finish | Polished |
| Brand | pranav plastics |
| Color | Silver |
| Design Type | Standard |
| Cap Type | screw cap |
| Size | 250ml |
| Material | aluminium |
| Features | rust free, leak free |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 11 / PIECEGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
| Size | 100ml |
| Volume | 150 ml |
| Purity | Yes |



₹ 45 / PIECEGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Size | 1 lit |
| Sealing Type | Tear off aluminium seal |



₹ 7.50 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Shape | Cylindrical |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Size | 10 ml |
| Color | silver |
| Design Type | Standard |

₹ 20 / BottleGet Latest Price
| Capacity | 1 L |
| Size | 1 L |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Shape | Conical |

₹ 20 / BottleGet Latest Price
| Capacity | 250 ML |
| Material | Aluminium |
| Shape | Cylindrical |
| Cap Type | Screw plug cap |
| Usage/Application | Pesticides,chemical,pharma,perfume,cosmetic,oil |
We are engaged in offering a wide range of products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Aluminium bottle
Sizes - 50 ml, 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1000 ml



Pranav Bora (Owner)
Pranav Plastics
10, Deepjyoti Apartment, Malegaon Stand, Panchavati, Nashik - 422003, Maharashtra, India













